Anne Olma Psikolojisi

Anne Olma Psikolojisi

Anne Olma Psikolojisi

Anne Olmak: Her anne çocuğunu yetiştirme konusunda bazı temel içgüdülere sahiptir. Fakat fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimi için bazı tamamlayıcı bilgilere de ihtiyaç duymalıdır. Beslenmesi, bakımı, sağlığı, becerileri, iletişimi ve kişiliği gibi sorumluluk duyduğunuz her konuda onunla beraber kendisini de geliştirmelidir. Bu bilgileri günlük yaşamda nasıl kullanacağınız hakkında kendisini baskı altında hissetmemelidir. İçinden geldiği gibi hareket etmelidir. Onun nasıl geliştiğini anlamalı, ihtiyaçlarına yardımcı olmalı, aradaki karmaşık etkileşimide çözer.

Unutmayın ki, desteğiniz ve sevginiz en az beslenmesi kadar önemli.

Bebeğinizle bağ kurmak ise sizin için çok özel bir süreçtir. Bedeninizin yakınlığını hissedecek, kokunuzu tanıyacak, kendini güvende hissedecek…

Ne söylediğiniz fark etmeksizin, onunla konuşmalısınız. Mutlaka sesinize karşılık verecektir. Yeni bir şeyler yapmaya çabaladığında ise onu bu yönde geliştirmelisiniz.

Annelik rolüne alışmak zor! Hayatınızdaki değişiklikler normal zamanlarda bile zor karşılanacakken, doğum sonrası daha zor hale gelir. Bazı durumlarda günlük yaşamla başa çıkmakta zorlanabilir, doğum sonrası depresyonu yaşayabilirsiniz. Rahatsızlığın şiddeti hafif ve kısa sürebilir ya da çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik gösterebilir.

Hafif ve kısa depresyon, bebeğinizin doğumundan sonra üç ya da dört gün içinde görülebiliyor ve kendiliğinden geçiyor.
Ağır depresyon geçiren anneler ise yorgun ve gergin olabiliyor, hatta korku ve umutsuzluk hissedebiliyorlar. Ayrıca iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklikler görülüyor.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelecek her türlü destek, özellikle eşinizin anlayışı durumunuzun daha çabuk ve kolay geçmesini sağlayacaktır. Bu dönemde ayrıca profesyonel yardıma da ihtiyacınız var. Çekinmeden, gitmeli ve ne gerekiyorsa almalısınız.

Etiket:  Anne, Bebek, anne olma psikolojisi, anne olmak, Annelik, annelik psikolojisi, annelik rolüne alışmak

Hakkında delikanli kizlar

Loading Facebook Comments ...

Cevapla