Aile Bebek

Anne Olma Psikolojisi

Anne Olma Psikolojisi

Anne Olma Psikolojisi

Anne Olma Psikolojisi : Her anne çocuğunu yetiştirme konusunda bazı temel içgüdülere sahiptir. Ancak zihinsel, fiziksel, duygusal gelişimi için bazı tamamlayıcı bilgilere de ihtiyaç duymalıdır. Beslenmesi, bakımı, sağlığı, becerileri, iletişimi ve kişiliği gibi sorumluluk duyduğunuz her konuda onunla beraber kendisini de geliştirmelidir. Bu bilgileri günlük yaşamda nasıl kullanacağınız hakkında kendisini baskı altında hissetmemelidir. İçinden geldiği gibi hareket etmelidir. Onun nasıl geliştiğini anlamalı, ihtiyaçlarına yardımcı olmalı, aradaki karmaşık etkileşimi de çözer.

Unutmayın ki, desteğiniz ve sevginiz en az beslenmesi kadar önemli.

Bebeğinizle bağ kurmak ise sizin için çok özel bir süreçtir. Bedeninizin yakınlığını hissedecek, kokunuzu tanıyacak, kendini güvende hissedecek…

Ne söylediğiniz fark etmeksizin, onunla konuşmalısınız. Mutlaka sesinize karşılık verecektir. Yeni bir şeyler yapmaya çabaladığında ise onu bu yönde geliştirmelisiniz.

Annelik rolüne alışmak zor

Hayatınızdaki değişiklikler normal zamanlarda bile zor karşılanacakken, doğum sonrası daha zor hale gelir. Bazı durumlarda günlük yaşamla başa çıkmakta zorlanabilir. Doğum sonrası depresyonu yaşayabilirsiniz. Rahatsızlığın şiddeti hafif ve kısa sürebilir ya da çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik gösterebilir.

Hafif ve kısa depresyon, bebeğinizin doğumundan sonra üç ya da dört gün içinde görülebiliyor sonra kendiliğinden geçiyor.

Ağır depresyon geçiren anneler ise yorgun ve gergin olabiliyor. Hatta korku ve umutsuzluk hissedebiliyorlar. Ayrıca anne iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklikler görülüyor.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelecek her türlü destek, özellikle eşinizin anlayışı durumunuzun daha çabuk ve kolay geçmesini sağlayacaktır. Bu dönemde ayrıca profesyonel yardıma da ihtiyacınız var. Çekinmeden, gitmeli ve ne gerekiyorsa almalısınız.

Etiket:  Anne, Bebek, anne olma psikolojisi, anne olmak, Annelik, annelik psikolojisi, annelik rolüne alışmak

Anne Olma Psikolojisi

İlgili Yazılar

Doğuma Giderken Yanımızda Neler Götürmeliyiz

delikanli kizlar

Hamile Anneler Olumsuz Düşünmeyi 5 İpucu İle Önleyebilir

delikanli kizlar

Çalışan Annelere Emzirme Rehberi

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

2 yorumlar

Emziren Anne Diyeti | En ideal emziren anneler için diyet önerilerimiz 6 Eylül 2021 at 04:58

[…] diyette olduğu gibi emziren anne diyetinde de günde 2-3 litre su tüketilmeli ve ıhlamur, limonata gibi içecekler az şekerli […]

Anne Olma Psikolojisi | Delikanlı Kızlar | Sco... 28 Ekim 2021 at 12:55

[…] Her anne çocuğunu yetiştirme konusunda bazı temel içgüdülere sahiptir. Ancak zihinsel, fiziksel, duygusal gelişimi için bazı tamamlayıcı bilgilere de ihtiyaç duymalıdır. Beslenmesi, bakımı, sağlığı, becerileri, iletişimi ve kişiliği gibi sorumluluk duyduğunuz her konuda onunla beraber kendisini de geliştirmelidir.  […]

Yorum Yap