Bebeklerde kabızlık

Bebeklerde kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

Bebeğiniz kabız olduğu zaman ne yapmalısınız? Kabızlık nasıl geçer? Bebeğiniz kabız olmaması için yapılması gereknler. Tüm merak ettiğiniz sorulara en ayrıntılı cevabı bulacaksınız, fakat bilgilerin öneri niteliğinde olduğunu unutmayın ve mutlaka doktorunuza başvurun.işte kabızlık hakkında bilmek istediğiniz tüm sorular ve cevapları…

Bebekler Neden Kabız Olur

Kabızlığın bebeğe verdiği zarar dışkının çıkarken makata zarar vermesi ve tahriş etmesidir. Çocuk duymuş olduğu acı nedeniyle dışkılamak istemez, dolayısıyla da kabızlık artar. Bununla beraber, çocuğu tuvalet konusunda baskıcı bir şekilde eğitmek çocuğun kaka yapmayı reddetmesine yol açabilir.

Bebeklerde kabızlık nedenleri

Fonksiyonel kabızlık (Otonom sinir sisteminin yetersiz çalışması sonucu bağırsak hareketlerinin güçsüz olması ve buna bağlı olarak dışkının geçişinin yavaşlaması)
İlaçların yan etkiler,
Doku ve kas hastalıkları,
Sindirim sistemindeki bozukluklar,
Hücre anomalileri,
Hormonal bozukluklar (Özellikle tiroit hormonunun az salgılanması),
Psikolojik veya psikiyatrik bozukluklar gösterilebilir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlık Tedavi Yöntemleri

Bebeğinize müshil ilacı vermek ve biberonuna şeker katmak annelerin en sık yaptıkları hatalardandır. Bu yöntemleri kesinlikle uygulamayın.

Eğer bebeğiniz formül mama alıyorsa kabızlığı önleyici mamalar seçilebilir veya mamaya fantomalt eklenebilir.

Özellikle sıcak havalarda bol su veya meyve suyu içirin.

Bebeğinizi uzun süre oturur vaziyette bekletmeyin. Oturmadan, makat çevresine nemlendirici sürmeniz ve oturma banyoları yaptırmanız bebeğinizin kaka yapmasını kolaylaştıracaktır.

Kabızlığın en önemli sebebi yemek düzenidir. Bebeğinize eğer yaşı müsaitse bol lifli gıdalar yedirin. Sebze, meyve, kepekli ekmek, yulaf, mısır gibi lifli besinler, özellikle bağırsak hareketlerinde artış sağlayarak kabızlığı geçirir.

Bebeğinizin bazı besinler alması kabızlığını daha da artırabilir. Bunların içinde süt en başta gelir. Kabızlığı olan bir bebek süt içmemelidir. Fakat sabahları aç karınla ballı veya incirli süt içmesinde yarar vardır.

Her gün iki çorba kaşığı keten tohumunu yarım gün suda beklettikten sonra, suyla kaynatıp çorbalarına katabilirsiniz. Bu yöntem kabızlığın tedavisi için yararlanılan uygulamalardan biridir.

Annenin çocuğu dışkılama alışkanlığını büyüdüğünde bile takip etmesi, diyetini düzenlemesi gerekmektedir. Çok erken fark edilen kabızlıkların tedavisi geç fark edilenlere göre çok kolaydır. Ayrıca kabızlığa neden olan durumların yakından gözlenmesi ve eğer bebeğiniz kaka yaparken ağrısı oluyorsa veya çamaşırında kan izleri varsa mutlaka bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

Etiketler : bebeklerde kabızlık için ne yapmalı, Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, kabızlık nasıl gider, Bebeklerde kabızlık, Bebeklerde kabızlık nedenleri

Hakkında delikanli kizlar

Loading Facebook Comments ...

Cevapla