Cilt Güzellik Sağlık

Çiller, Güneş Lekeleri ve Doğum Lekeleri Nasıl Yok Olur?

Çiller, Güneş Lekeleri ve Doğum Lekeleri Nasıl Yok Olur?

Çilli olmak size şirin bir ifade verse de zamanla kadınca güzellik daha ağır basar ve kadınsı güzelliği gölgelediği için yüzde oluşan çil ve lekeler son derece can sıkıcı bir hal alır. Güneşin oluşturduğu kahverengi güneş lekeleri, doğumdan sonra oluşan gebelik lekeleri, sıkılmış sivilcelerin bıraktığı yara izleri müdahale edilmediği taktirde kendiliğinden geçen izler değildir. Aksine bu lekeler ve çiller zamanla daha da koyulaşacaktır.
[ads1]
ciller-gunes-lekeleri-dogum-lekeleri

Güneş nedeniyle oluşan cilt lekeleri nasıl yok edilir?

Hassas ciltlerde görülen kahverengi lekeler daha çok göğüs, yüz, sırt, kol ve bacak gibi güneşe açık bölgelerde oluşur. Tedavisi lekenin büyüklüğüne göre planlanır.

Hafif lekelerde kimyasal peeling’le soyma işlemi yapılarak sonuç alınıyor. Daha derin ve büyük lekelerde ise lazerle soyma işlemi yapılıyor.

Güneşe karşı hassas olan insanların yaz aylarında güneşlenmemeleri, solaryuma girmemeleri özellikle cilt kanserleri açısından çok önemlidir. 50 koruma faktörlü kremle önlem almaları gerekir.

Çiller nasıl bir tedaviyle yok edilir?

Çiller, özellikle kış aylarında solar, yazın ise artış gösterir. Çil tedavisinde kimyasal peeling ve lazer uygulanır. Kimyasal peeling ile çilleri tamamen gidermek mümkün olmayabilir ama renklerini soldurarak oldukça iyi sonuçlar almak mümkündür.

Sadece çilde değil, bütün lekelerde yapılan tedavilerde lekenin büyüklüğü, derinliği ve bulunduğu yere göre alınan sonuç değişir. Bazılarında lekenin sadece rengi soldurulur, bazılarında tamamen yok edilir. Anahtarlı lazer denilen cihaz, çil lekelerinde oldukça iyi sonuçlar verir.

Gebelik lekeleri nasıl silinir?

Gebelik lekesi; gebelik döneminde oluşan, hormon hapları ya da doğum kontrol hapları kullanımı sonucunda kadınların en çok yüz bölgesinde meydana gelen, kahverengi ya da koyu kahverengi lekelerdir. Daha çok esmer tenlilerde görülür.

Bu lekelerde daha çok lazerle soyma işlemi uygulanıyor. Buna ek olarak kimyasal peeling’le de destek tedavisi uygulanarak olumlu sonuçlar alınıyor. Gebelik lekelenmesine yatkın kişilerin, özellikle gebelik dönemlerinde ya da doğum kontrol hapı gibi hormonal hapları kullandıkları dönemlerde, yaz aylarında en az 50 faktörlü kremlerle korunmaları gerekir.

Doğum lekeleri nasıl silinir?

Pigment lekelerinde lazer ve kimyasal peeling tedavisi uygulanıyor. Damarsal doğum lekelerinde endiyak lazer ile başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ancak tek seans yeterli olmayabiliyor ve birkaç seans uygulamak gerekebiliyor. Damarsal lekenin büyüklüğü, yeri ve karakteri, uzman hekimler tarafından belirlenip tedavisinin planlanması gerekiyor.

Lazer ile hangi tür cilt lekeleri silinebilir?

Lazer; doğumsal lekelerde, güneşe bağlı lekelerde, gebelik lekelerinde, çillerde, akne lekelerinde, yaşlanmaya bağlı lekelerde kullanılıyor.

Özellikle doğumsal lekeler dışındaki lekelerde yüzde 90’a varan başarı sağlanıyor. Doğumsal lekelerde başarı ise lekenin özelliğiyle bağlantılı. Bunlarda başarı, yüzde 70’e inebiliyor.
[ads2]

İlgili Yazılar

Basit ama hızlı estetiğe talep arttı

delikanli kizlar

Güzelliğe Limon Sıkıyoruz

delikanli kizlar

Kilo Kaybı ve Enerji İçin 7 Meyve Suyu

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap