Cilt Sağlık

Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler Nelerdir?

Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler Nelerdir

Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler Nelerdir?

Cilt çatlakları hemen hemen hepimizin başına gelen bir durumdur. Özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen bu durum çok moral bozucu olabilmektedir. Ellerimizde, dudaklarımızda ve yüzümüzde meydana gelen bu cilt çatlaklarına doğru ve doğal bakım yapıldığında kısa zamanda düzelebilmektedir. Cildinizde oluşan bu çatlakları farkettiğiniz zaman hiç vakit kaybetmeden bakım yapmanız gerekmektedir. Eğer ertelerseniz çatlaklar büyür ve bu canınızı yakabilir. Ayrıca hiçte hoş görünmez. Cilt çatlakları dizlerde, göbek bölgesinde, dirseklerde de görülmektedir. Bu çatlaklar özellikle cildi kuru olanlarda sıkca oluşmaktadır. Bakım yapmayı geçiktirdikçe çatlarlar beyazlaşır, fakat içleri kırmızı bir hal alır. Öncelikle deride çatlak oluşmasını önlemek için şunu söylemeliyim ki banyodan çıktıktan sonra çok iyi kurulanmalısınız. Sizlere cilt çatlakları için önerimiz en doğal ve en etkili zeytin yağı ve badem yağıdır.
[ads1]
Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler Nelerdir

Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler Nelerdir?

Cilt Çatlaklarına Zeytin Yağı

Çatlak oluşumuna en iyi çözüm zeytin yağıdır. Zeytin yağı o kadar faydalıdır ki deri için bunun faydaları saymakla bitmez. Zeytin yağını sadece çatlak oluşunca değil de, her zaman kullanmalıyız. Saçlarımıza, ellerimize, ayaklarımıza hatta ve hatta bütün vücudumuza bu yağı kullanmalıyız. Doğal zeytin yağı pahalıdır. Fakat bir çok kozmetik ürünlerinden ucuz ve daha etkilidir.

Cilt Çatlaklarına Badem Yağı

E vitamini bakımından zengin olan badem yağı, cildin kolajen ve elastin içeriğini arttırmaya çok faydalıdır. Cildi nemlendirir ve besler. Çatlakları kısa sürede iyileştirecektir. Hamile bayanlar gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Cilt Çatlaklarına Diğer Yağlar

Cildmizde oluşan çatlaklara faydalı olan bir çok yağ bulunmaktadır. Bunlar aloe vera, Lavanta, papatya, üzüm çekirdeği yağı, havuc yağı, avakado yağı çatlaklar için faydalı bitkisel yağlardır. Bunları karıştırıpta cildinize sürebilirsiniz.

cilt çatlakları oluşumu

Cilt Çatlaklarının Sebepleri

Cildinizde oluşan çatlakların sebebini merak ediyorsunuzdur eminim. Genellikle hamile bayanlarda cilt çatlakları oluşur, bende neden oluyor diyebilirsiniz. Cilt çatlakları sadece hamilelerde yada sadece bayanlarda olur diye birşey yoktur. Erkeklerde de cilt çatlakları oluşmaktadır. İşte bunun nedenleri.

1 Ergenlik
2 Hamilelik
3 Vücut çalışmak
4 Genetik faktörler
5 Hormonal değişimler
6 Sık sık kilo alıp vermek
7 Kortizon tedavisi görmek
8 Ciltte kolajen lif eksikliği
9 Banyodan sonra iyi kurulanmamak

cilt çatlakları

Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler Nelerdir?

Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir?

Diyet Yapanlar

Cilt çatlakları daha oluşmadan bunun önlemini almak lazım. Diyet yapanlar öncelikle buna çok dikkat etmeliler. Bir kilo alıp bir kilo veriyorsanız vücudunuzda çatlaklar oluşması kaçınılmaz. Vücudunuz içinde çok zararlı olan bu durumu düzeltmelisiniz. Sık sık diyet yapmaktan vazgeçmelisiniz.

Cildi Kuru Olanlar

Cildinizi nemli tutmak çok önemlidir. Cildi kuru olanların cilt çatlaklarıyla başıbeladadır. Aksine cildi nemli olanlarda cilt çatlaklıkları daha az görülür. Cildi kuru olanların cildi kırışır ve daha çabuk yaşlanır. Ayrıca bazı cilt hastalıklarına yakalanması daha kolaydır. Örneğin egzema. Kuru cilde sahip olanlar biraz daha fazla banyo yapmalılar. Banyodan sonra iyice kurulanıp cildine nemlendirici ürünler sürmeliler. Cildi sadece dışarıdan nemlendirmek yeterli olmayacaktır. Ayrıca bol su içmeliler. Aslında sürmekten ziyade yediklerimiz daha etkilidir. Bu yüzden bol sıvı tüketmek gereklidir. Taze meyve suyu, süt, ballı su, maden suyu, su, yeşil çay, ıhlamur, limonlu zencefilli çay vb.. Zararlı olanlar ise kafein, alkol, siyah çay, kola, şeker, tuz ve sigaradır. Bunlar vücutta su kaybına yol açar. Sigaranın cildi müthiş kuruttuğunu sakın unutmayın.

Spor Yapın

Spor yapmak gerçekten yemek yemek su içmek gibidir. Spor yapmayanlar kendisini hastalıklı gibi hissederler. Şahsen kendimden biliyorum. Sporu bıraktım üzerime bir hantallık çöktü. Sanki hastalıklı gibiyim. Spor yapın. Vazgeçmeyin. Sizi canlı, zinde ve enerjik tutucaktır. Vücudunuz esneklik kazanıcak ve deriniz çatlaklara karşı korunmuş olucak. Her spordan sonra duş almanızda cabası.

Yemenize Dikkat Edin

Çoğu zaman yememize pek dikkat ettiğimiz söylenemez. Özellikle gençlerin pekte sağlıklı beslendiği söylenemez. Genelde aburcubur atıştırırlar. Öncelikle sabah kahvaltının çok önemli olduğunu belirteyim. Kahvaltılarımızda zeytin, peynir, yumurta, süt, bal yada reçel olmalı. Öğlen ve akşam yemeklerinde lifli yiyecekler ve meyve olmalıdır. Akşam yemeklerini fazla kaçırmamanızda fayda var.
[ads2]

İlgili Yazılar

10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun

delikanli kizlar

Kurban Bayramı için beslenme uyarısı

delikanli kizlar

Cilt Lekelerine Kesin Çözüm Buz Terapisi

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap