Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri, doğuştan, çocukluk ve hamilelik döneminde geçirilen bir takım sistemik rahatsızlıklar sırasında kullanılan ilaçlar ile birlikte artış gösterebilir.

Cilt lekesi, hem kadın hem erkeklerde en yaygın görülen cilt rahatsızlıklardan biridir. Lekelerin birçoğu özellikle yanak,alın ve çeneye yerleşir, yüze daha mat ve pürüzlü bir görüntü verir. Bunun dışında vücutta, sırt, göğüs ve el üstünde de çıkabilirler.

Cild lekesi konusunda her şeyden önce dikkatli bir fizik muayene ve iyi bir anemnez şart. Cilt Lekeleri, doğuştan, çocukluk ve hamilelik döneminde geçirilen bir takım sistemik rahatsızlıklar sırasında kullandığı ilaçlar ile birlikte artış gösterebilir. Bunun dışında güneşe maruz kalan bölgelerde leke artışının olup olmadığı da muhakkak incelenmelidir.

İyi huylu ve kötü huylu lekelerin olduğunu unutmadan, konunun uzmanı olan dermatologlara başvurmak ve profesyonel yardım almak gerekebilir. İyi huylu lekeler kişiye estetik açıdan rahatsızlık vermediği takdirde alınmasına gerek yoktur. Öbür yandan kötü huylu ben ve lekeleri kontrol altına almak, ben haritalarını çıkartmak ve 6 aylık periyotlar şeklinde onları takip etmeli, gerektiğinde cerrahi operasyonla aldırmak gerekli olabilir.

Cilt Lekelerinin Sebepleri

1 Güneş
2 Hormonal değişiklikler
3 Bazı sistemik hastalıklar
4 Genetik
5 Enfeksiyonel hastalıklar(mantar)
6 İlaç,yanlış kozmetikler

Etiket: Cilt, Cilt Lekeleri, Cilt Lekesi, Cilt Lekelerinin Tedavisi, Cilt Lekelerinin Sebepleri Nelerdir?, Ciltteki iyi ve kötü huylu lekeler, Ciltteki benler

Hakkında delikanli kizlar

Loading Facebook Comments ...

Cevapla