Aile Bebek Diyet

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan’dan emziren annelere öneriler!

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi? : Günümüzde bütün anneler emzirmek istiyor. Artık bebek için en sağlıklı besinin anne sütü olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Anne sütünün yararları saymakla bitmez. “Peki, emziren bir anne nasıl beslenmeli? Emzirirken diyet yapılır mı? Emziren anne kilo almak zorunda mı? Kilo vermek sağlıklı ve normal kiloda olmak anne için ilk dönemde hayal mi?” gibi birçok sorunun cevabı ise hala tartışılıyor.

Çoğu anne kendisini ve bedenini tamamen arka plana itip emzirmeye ve bebeğe odaklanır. Bu da birçok beslenme hatasını beraberinde getirir. Sütün artması ümidiyle şeker ve yağ zengini yüksek enerjili yiyeceklerden oluşan beslenme uygulamaları ve süt kesilir endişesi ile sürekli bir şeyler yeme davranışları devam eder. Böylece emziren anneler, doğum kilolarından ve doğum şişliğinden bir türlü kurtulamaz. Doğum sonrası kiloları üzerine yapışmış ve yeni kilolarda sürekli gelmeye devam etmektedir. Sonuçta her şeye rağmen süt üretimi de azalabilir.

Emzirme dönemi hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan çok önemli

Emzirme dönemi içinde bulunulan fizyolojik ve psikolojik durum açısından özel bir dönemdir. Emziren anneler sizlerin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Bu durumda konunun uzmanı bir diyetisyenden yardım almak en yerinde karar olur. Yeterli süt verimi için sağlıklı bir beslenme programı şarttır. Laktasyon dönemi olarak adlandırılan bu dönem beslenmede amaç; sütün verimliliğini ve içeriğini arttırmak. Annenin vitamin, mineral ve besin elementleri depolarına zarar vermeden sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Böylece annenin mümkün olduğunca çabuk ve sağlıklı bir şekilde normal kilosuna ulaşması sağlanır. Bebeğinde mümkün olabilecek en sağlıklı beslenme şekli olan anne sütü ile beslenme maksimum verimlilikte sağlanabilmektedir.

Bebeklerini emzirmeye devam eden anneler; her yiyecekten yerim mantığından ve hızlı kilo verdirdiğini iddia eden standart ve düşük kalorili zayıflama diyetlerinden uzak durmalıdırlar. Emziren annenin eski formuna kavuşmasının en kolay ve sağlıklı yolu bebeğini emzirmeye devam etmesidir. Anne, bebeğini emzirmeye devam ettikçe, süt üretimi artar. Buna bağlı olarak harcadığı enerji miktarında da artış olur. Emziren anne emzirdiği dönem boyunca daha hızlı incelir. Bu dönemde tüketilen protein miktarı da önem taşır. Yeterli miktarda protein tüketilmemesi veya proteinin yanlış kaynaklardan karşılanması süt verimliliğini azaltabilir.

Bebeklerini emzirmeye devam eden kadınların beslenmesinde vitamin ve minerallerin de yeterli miktarda yer alması gereklidir. Çünkü bu dönemde iyot, demir, kalsiyum yetersizliği oluşabilir. Bu sorunlar gelecek dönemde anne sağlığını olumsuz etkiler.

Süt verimliliği nasıl artırılır?

Süt verimliliğinin artmasında en önemli etkenlerden biri de günlük sıvı tüketimidir. Anne yeterli miktarda sıvıyı doğru içeceklerden karşılamalıdır. Bazı içeceklerin süt miktarını arttırmak yerine vücuttan su kaybını arttıracağı iyi bilinmelidir.

Anne sütünün bileşimi, tadı ve kokusu annenin beslenmesinden etkilenir. Yeterli dengeli ve çeşitli beslenen annelerin sütü diğer annelere göre daha kaliteli ve bebeğe daha uygun olur. Bu nedenle, emziren annelerin bir diyetisyene danışarak kendilerine, durumlarına özel bir beslenme programı takip etmelidirler. Başka herhangi bir zayıflama metodundan kaçınmaları gerekir.

Emziren Anne Diyeti makalemizden bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etiket: Anne sütü. anne sütü ile beslenme. Emziren anne emzirdiği dönem. Diyetisyen Nil Şahin Gürhan. Emziren anneler diyet yapabilir mi?. Süt verimliliği nasıl artırılır?. emziren bir anne nasıl beslenmeli?.

İlgili Yazılar

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Çiftlere Uygulanır

delikanli kizlar

Forma Girmek İçin 7 Günlük Bahar Diyeti Uygulayın

delikanli kizlar

En İyi Anne Ve Bebek Sigortası

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

2 yorumlar

Annenin Bebeğine Gösterdiği Şefkat Ömre Bedel | Anne Şevkati 5 Eylül 2021 at 01:22

[…] Anne ve 8 aylık bebek arasındaki bağın niteliği psikolog tarafından”olumsuz-aşırı”ölçeğinde değerlendirildi. […]

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi? | Delikanlı... 28 Ekim 2021 at 12:53

[…] Günümüzde bütün anneler emzirmek istiyor. Artık bebek için en sağlıklı besinin anne sütü olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Anne sütünün yararları saymakla bitmez. “Peki, emziren bir anne nasıl beslenmeli? Emzirirken diyet yapılır mı?  […]

Yorum Yap