Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi
Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan’dan emziren annelere öneriler!

Günümüzde bütün anneler emzirmek istiyor. Artık bebek için en sağlıklı besinin anne sütü olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Anne sütünün yararları saymakla bitmez. “Peki, emziren bir anne nasıl beslenmeli? Emzirirken diyet yapılır mı? Emziren anne kilo almak zorunda mı? Kilo vermek sağlıklı ve normal kiloda olmak anne için ilk dönemde hayal mi?” gibi birçok sorunun cevabı ise hala tartışılıyor.

Çoğu anne kendisini ve bedenini tamamen arka plana itip emzirmeye ve bebeğe odaklanır. Bu da birçok beslenme hatasını beraberinde getirir. Sütün artması ümidiyle şeker ve yağ zengini yüksek enerjili yiyeceklerden oluşan beslenme uygulamaları ve süt kesilir endişesi ile sürekli bir şeyler yeme davranışları devam eder. Böylece emziren anne, doğum kilolarından ve doğum şişliğinden bir türlü kurtulamaz. Doğum sonrası kiloları üzerine yapışmış ve yeni kilolarda sürekli gelmeye devam etmektedir. Sonuçta her şeye rağmen süt üretimi de azalabilir.

Emzirme dönemi hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan çok önemli

Emzirme dönemi içinde bulunulan fizyolojik ve psikolojik durum açısından özel bir dönemdir. Emziren annenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Bu durumda konunun uzmanı bir diyetisyenden yardım almak en yerinde karar olur. Yeterli süt verimi için sağlıklı bir beslenme programı şarttır. Laktasyon dönemi olarak adlandırılan bu dönem beslenmede amaç; sütün verimliliğini ve içeriğini arttırmak, annenin vitamin, mineral ve besin elementleri depolarına zarar vermeden sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Böylece annenin mümkün olduğunca çabuk ve sağlıklı bir şekilde normal kilosuna ulaşması sağlanırken bebeğinde mümkün olabilecek en sağlıklı beslenme şekli olan anne sütü ile beslenme maksimum verimlilikte sağlanabilmektedir.

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi

Bebeklerini emzirmeye devam eden anneler; her yiyecekten yerim mantığından ve hızlı kilo verdirdiğini iddia eden standart ve düşük kalorili zayıflama diyetlerinden uzak durmalıdırlar. Emziren bir annenin eski formuna kavuşmasının en kolay ve sağlıklı yolu bebeğini emzirmeye devam etmesidir. Anne, bebeğini emzirmeye devam ettikçe süt üretimi artar ve buna bağlı olarak harcadığı enerji miktarında da artış olur. Emziren anne emzirdiği dönem boyunca daha hızlı incelir. Bu dönemde tüketilen protein miktarı da önem taşır. Yeterli miktarda protein tüketilmemesi veya proteinin yanlış kaynaklardan karşılanması süt verimliliğini azaltabilir.

Bebeklerini emzirmeye devam eden kadınların beslenmesinde vitamin ve minerallerin de yeterli miktarda yer alması gereklidir. Çünkü bu dönemde iyot, demir, kalsiyum yetersizliği oluşabilir. Bu sorunlar gelecek dönemde anne sağlığını olumsuz etkiler.

Süt verimliliği nasıl artırılır?

Süt verimliliğinin artmasında en önemli etkenlerden biri de günlük sıvı tüketimidir. Anne yeterli miktarda sıvıyı doğru içeceklerden karşılamalıdır. Bazı içeceklerin süt miktarını arttırmak yerine vücuttan su kaybını arttıracağı iyi bilinmelidir.

Anne sütünün bileşimi, tadı ve kokusu annenin beslenmesinden etkilenir. Yeterli dengeli ve çeşitli beslenen annelerin sütü diğer annelere göre daha kaliteli ve bebeğe daha uygun olur. Bu nedenle, emziren annelerin bir diyetisyene danışarak kendilerine ve durumlarına özel bir beslenme programı takip etmeleri ve başka herhangi bir zayıflama metodundan kaçınmaları gerekir.

Etiket: Anne sütü, anne sütü ile beslenme, Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, Emziren anne emzirdiği dönem, Emziren anneler diyet yapabilir mi?, emziren bir anne nasıl beslenmeli?, Süt verimliliği nasıl artırılır?

Hakkında delikanli kizlar

Loading Facebook Comments ...

Cevapla