Hayat Yaşam

Halı Çeşitleri Nelerdir

Halı Çeşitleri Nelerdir?

Halı Çeşitleri Nelerdir

Halı Çeşitleri Nelerdir? : Halıları; makine ve el dokuma halıları olmak üzere ikiye ayırırız. Makina halıları kendi içlerinde kalitelerine göre bir çok çeşitlilik gösterirler. El dokuma halıları ise Antika, Eski Değerli ve Yeni İmalat halıları diye üçe ayrılır.

Yeni İmalat halılarını kullanılan malzemelerine ve cinslerine göre (ipekli,yünlü,saf ipekli gibi) sınıflandırmak mümkündür. Yeni halılar da kendi içlerinde kullanılan malzemenin cinsine göre alt sınıflara ayrılırlar. Bunlar: İpek halılar,yün halılar ve pamuklu halılar’dır..

Doğal olarak bu üçünün içinde en değerli ürün ipek halılardır.İpek halıları daha değerli kılan detay ise bir ipeğin kaliteli,pahalı bir malzeme olması ve ipek halıların dokunması için diğerlerine oranla daha fazla bir işçilik yapılmasıdır.
[ads1]

Elyaf Türleri Nelerdir?

Elyaf,halının temel bileşenidir.Günümüzde halılarda kullanılan dört temel elyaf,kendilerine özgü güçlü özelliklere sahiplerdir.Bu elyaflar yün,polyster,naylon ve polipropilen olmak üzere 4′e ayrılırlar ve hepsiyle kaliteli halılar üretilebilir.

Hangi çeşitte halılar alacağınıza dair kararlar vermeniz de,sizin için hangi özelliklerin daha önemli olduğuna ve halı firmasının ürün kalitesine dikkat edilmelidir.

Bazı halılar; karışımlardan yapılmalarına karşın,çoğu halı tamamen dört elyaf çeşidinden biriyle yapılmaktadır.Bunlar az öncede belirttiğimiz gibi Yün,Polyester,Naylon ve Polipropilen’dir.Az da olsa Akrilik ve Pet Elyafları da kullanılır..

Etiketler: halı çeşitleri nelerdir?, Halı Çeşitleri ve özellikleri, kaç çeşit halı vardır?, Halı Hakkında Bilgi
[ads2]
Halı Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazılar

Hamile iken alkol alsam ne olur

delikanli kizlar

Yaşam ve Diyet

delikanli kizlar

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamalıyız

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap