Sağlık

Kansızlık Belirtileri ve Kan Yapıcı Besinler

Kansızlık Belirtileri ve Kan Yapıcı Besinler

Kansızlığın sonucunda birçok hastalık insan bünyesinde daha kolay yer edinmeye başladı. Sağlıklı yaşamın ilk şartlarından birisi de anemi sorununu yenmektir.

Kansızlık bir rahatsızlık olmayıp bir sağlık ya da rahatsızlığı olarak kabul edilmesi gereken bir şikayettir. Derhal yeryüzünde yaşayan her 3 kişiden 1 tanesinde kronik kansızlık şikayeti görülmektedir. Kansızlığın en yaygın görüldüğü grup ise genç ve orta yaştaki kadınlardır. Bunun nedeni ise özellikle doğurganlık döneminde her ay adet kanamalarıyla ortaya çıkan demir eksikliği kansızlığın en kayda değer sebebi olarak uyarı çekmektedir. Kansızlık keza metabolik ve ırsi bazı hastalıkların neticesi olarak ta ortaya çıkabildiği gibi gıda bozuklukları, daha doğrusu yetkisiz besin neticesinde de gelişebilmektedir.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

* Kronik dermansızlık ve ivedi yorulma, halsizlik
* Nefes Darlığı şikayetleri
* Göğüs ağrısı (angina pektoris güya)
* Demir eksikliğine alt olarak metabolizmada yavaşlama
* Dudaklarda morarma
* Ağız içi ve göz altı morarmaları
* Çabuk Sinirlenme ve asabiyet halleri
* Sürekli kronik uykusuzluk şehvetli
* El ve ayaklarda karıncalanmalar
* Yüzün ve benzin anemik olması

Kansızlığa İyi Gelecek Besinler Hangileridir?

Kansızlığın doğal tedavisi için vücudun demir ve C vitamini ihtiyacını karşılayan ya da demir emilimini artıran besinler ve yiyecekler ile beslemek son derece gerekli ve önemlidir. Kansızlığa iyi gelen bitkiler, sebzeler, meyveler soya sütü, çiğ sebzeler, bilhassa pırasa, ıspanak kereviz, karnıbahar, yulaf, pekmez gibi çoğu beslenme iyi geliyor.

Pırasa ham yenildiğinde kan yapıcı tesir gösteriyor. Öteki yanlamasına lüzum C vitamini gerekse demir bakımından zengin besinler olarak aşina B12, C vitamini ve demir içeren gıdaları oldukça çok tüketmekte kansızlık tedavisi için son derece önemlidir.

Karaciğer, bütün kırmızı etler, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler, domates, tere, roka, kuru yemiş ve süt ürünleri kansızlığa iyi gelen yiyecekler olarak sayılabilir.

Bal, arı sütü ve çiçek tozu de kansızlığa iyi gelen hayvansal besinler aralarında sayılmalıdır. Dut, üzüm pekmezi, ahududu, karadut, çilek, böğürtlen reçeli gibi kırmızı renk bakımından zengin mevelerin reçel ve pekmezleri, kırmızı turp, kırmızı lahana gibi sebzeler de kansızlığa belli çözüm olabilme kapasitesine sahip gıdalar olarak hatırda tutulmalıdır.

İlgili Yazılar

Meme Kanserinden Korunmanın En Etkin 10 Yolu

delikanli kizlar

Soğuk Hava Cildi Vuruyor

delikanli kizlar

Besinlerdeki renklerin cildinize mucizevi etkisi

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap