Kurban Bayramı için beslenme uyarısı

Kurban Bayramı için beslenme uyarısı

Diyetisyen Ayşe Korkmaz, ailesinde kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sorunlar olanların; gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı bulunanların ve ileri yaşlardakilerin bayram beslenmesine daha pozitif dikkat etmesini öneriyor.

Pişirme sırasında etin yağsız kısımlarını seçmek ve pişirme yöntemi olarak ızgara ya da haşlama yöntemini uygulamak gerektiğini bildiren Korkmaz, “Et kavrularak veya kızartılarak pişirilmemeli ve pişirme esnasında kuyruk yağı, tereyağı gibi batmış yağlar kullanılmamalı. İçerisindeki batmış yağ oranı yüksek olan kırmızı et yanına, dengelenmiş bir karışım sağlamak için eksik zeytinyağı konulmuş salata dengeyi sağlayabilir” diyor ve et tüketiminde dikkat edilecek öteki noktaları şöyle sıralıyor:

KAVURMAYA YAĞ KOYMAYIN, SAKATATI KONTROLLÜ TÜKETİN

“Ülkemizde kurban bayramlarında yapılması gelenek haline gelmiş olan kavurmanın içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan, kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmelidir. Etin içeriğinde yer alan yağ, yemeğin lezzeti için tatmin edici olduğundan keza yağ eklemeye gerek yoktur. Mangal esnasında etlerin kömürleşmemesine, dışı pişen, içi ham kalan etlere dikkat edilmelidir. Ayrıca yüksek risk taşıyor olmasından nedeniyle ham köfte tüketiminden kaçınılmalı. Kurban bayramlarında başlıca sakatat tüketimi de arttığı için özellikle kolesterolü ve yürek-damar hastalığı riski yüksek olan kişilerin sakatat tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.

BAYRAM BESLENMESİNDE BUNLARA UYARI

• Güne hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Fazla miktarda yemekten kaçınıp eksik ve sık yemek yemek yenmeli.
• Yemek pişirme yöntemi olarak kızartmalar yerine, ızgara veya haşlama tercih edilmeli.
• Ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuz, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine yük verilmeli.
• Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlılar tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacağınız ziyarette tekrar ikram yapılacağı ve bunun büyük muhtemelen tatlı olacağı unutulmamalı.
• Hem çikolataya ve şekere alternatif olarak vitamin, mineralden varlıklı olan ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler ikram edilebilir.
• Çay, kahve gibi kafeinli içecekler fazla tüketilmemeli.
• Bayramda bilinçsizce çikolata ve tatlı tüketilir. Artı çikolata ve tatlı tüketimi, mide yanması, bağırsak bozuklukları gibi şikâyetlere neden olur. bu nedenle alternatif olarak kuru meyveleri seçim edebilir.
• Diyabetliler, yürek hastaları, yüksek tansiyonu olanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar bu tedavilerini bozmamalıdır.

Etiketler : Bayram Beslenmesi, beslenme, Diyetisyen Ayşe Korkmaz, Kurban Bayramı, Sağlık, Kurban Bayramında Beslenme, Kurban Bayramı için beslenme uyarısı

kurban-bayrami-beslenme-uyarisi
Kurban Bayramı için beslenme uyarısı Diyetisyen Ayşe Korkmaz, ailesinde kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sorunlar olanların; gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı bulunanların ve ileri yaşlardakilerin bayram beslenmesine daha pozitif dikkat etmesini öneriyor. Pişirme sırasında etin yağsız kısımlarını seçmek ve pişirme yöntemi olarak ızgara ya da haşlama yöntemini uygulamak gerektiğini bildiren Korkmaz, “Et kavrularak veya kızartılarak pişirilmemeli ve pişirme esnasında kuyruk yağı, tereyağı gibi batmış yağlar kullanılmamalı. İçerisindeki batmış yağ oranı yüksek olan kırmızı et yanına, dengelenmiş bir karışım sağlamak için eksik zeytinyağı konulmuş salata dengeyi sağlayabilir” diyor ve et tüketiminde dikkat edilecek öteki noktaları şöyle sıralıyor: KAVURMAYA YAĞ…

Genel Bakış

Kurban Bayramı için beslenme uyarısı

Özet : Diyetisyen Ayşe Korkmaz, ailesinde kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sorunlar olanların; gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı bulunanların ve ileri yaşlardakilerin bayram beslenmesine daha pozitif dikkat etmesini öneriyor.

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Hakkında delikanli kizlar

Loading Facebook Comments ...

Cevapla