Evlilik İlişkiler

Mutlu Evliliğin Anahtarı

Mutlu Evliliğin Anahtarı

Mutlu Evliliğin Anahtarı

Mutlu Evliliğin Anahtarı : Evliliğinizi ömür boyu sürdürebilmeniz için biraz çaba, biraz uğraş vermeniz gerekmektedir. Sizlere mutlu bir evliliğin anahtarını hediye ediyoruz.

Mutlu evliliğin anahtarı olarak uzmanlar, evlilikte sevmek ve sevilmenin tek başına yeterli olmadığını, atılacak minik adımlarla bu duyguların ifade edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

ABD’de evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada eşlerin birbirlerinin ellerini tutmasının sinirlerin fark edilir bir şekilde gevşemesine sebep olduğu ve eşin eli tutulduğunda, duyguların daha rahat ortaya çıktığı görülmüştür.

Sevgiyi ifade etmek kadınlara oranla erkekler için çok daha zordur. Kadınlar, erkeklerin sevdiklerini söylememelerinden yakınırlar. Uzmanlar sevgi sözcüklerinin daha sıklıkla kullanılmasının, ilişkiyi sağlamlaştıracağı görüşünde birleşiyorlar.

Evliliklerde en çok yaşanan sıkıntıların başında eşlerin birbirlerine karşı asık suratlı ve somurtkan bir tavır sergilemeleri geliyor. Asık bir surat, baskılanmış öfke ve sıkıntıların su yüzüne çıkmasına yol açar ve negatif enerji yayar. Güleryüz ve tebessümün, muhabbetin kaynağı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ”Muhabbet, bizi mutlu edecek yegane ilaçtır. Eşinize karşı tebessüm göstermek zor olmasa gerek” diyorlar.

”Eşinizle oturun ve ellerinizi açın, birbiriniz için sesli dua edin” diyen uzmanlar, şöyle devam ediyor:

”İçinizden geldiği gibi sözcükleri sıralayın. Dua etmek istediğinizden emin değil misiniz? O zaman bunun yerine sahip olduğunuz nimetleri saymayı deneyin. Her gün başınıza gelen üç iyi (büyük ya da küçük) şeyi yazın ve bu iyi şey neden gerçekleşti diye sorun. Araştırmalar bunu yapanların 3 ay sonra ciddi derecede daha mutlu hale geldiklerini gösteriyor. 30 yıl boyunca duanın gücünü araştıran Harwardlı bilim adamı Dr. Herbert Benson, bütün dua etme biçimlerinin stresi yatıştırdığını, bedeni sakinleştirdiğini ve şifalı bir gevşeme tepkisi uyandırdığını söylüyor.”

Eşlerin, işleri, dostları için giyindiklerini, erkeklerin, eve gelir gelmez pijamalarını giymemeleri gerektiğini belirten uzmanlar, kadınların da eşlerinin geleceği saatte daha güzel giyinmeleri gerektiğini belirtiyorlar.

Erkek evine geldiğinde ilk yapacağı şey güler yüz ile eşine sarılıp onu öpmek olmalıdır.

Kadınların evlilik yıl dönümü, doğum günü gibi özel günlerde çok hassas olduklarını kaydeden uzmanlar, erkeklerin en azından doğum ve evlilik yıl dönümünü unutmamalarının önemine işaret ediyorlar.

Eşin görebileceği yerlere bırakılan sevgi notlarının evliliği canlandırıcı etkisini olduğuna işaret eden uzmanlar, ”Evde minik kağıtlara minik sözler yazıp kimsenin ulaşamayacağı (size özel yerler olursa iyi olur) yerlere bu mesajları bırakın. Sevginizi ifade etmek, bu duygunun beslenmesine vesile olacaktır” dediler.

Eşlerin iyi giyinmesi, süslenmesi ve birbirlerine değer verdiklerini hissettirmeleri çok önemli olduğunu, ancak bugün bunun ters işlediğini savunan uzmanlar, ”İş ve arkadaşlar için iyi giyinilirken, eşler birbirlerine bu yönde değer vermezler. Siz de haftada bir gün güzelce giyinin, ama dışarı çıkmayın, evde baş başa vakit geçirin” şeklinde öneride bulundular.

Mutlu Evliliğin Anahtarı
Mutlu Evliliğin Anahtarı

Kahvaltıda Konuşun

Kesinlikle emretmeyin. Uzmanlar bütün konuşmalarda emredici bir üslup kullanmanın hitap edilen kişiyi rencide ettiğini, bu kişinin eşiniz olmasının daha da üzücü olacağından, emir kipiyle konuşmak yerine, rica etmeleri gerektiğini söylüyorlar. Bu tür konuşmanın kişiye daha çok saygınlık kazandıracağının altını çizen uzmanlar, böylece, eşin gerçekten hayat ortağı olduğunun gösterilmiş olunduğunu belirtiyorlar.

Sabah kahvaltılarının beraber yapılmasını öneren uzmanlar, ”Uyku mahmurluğunu yenip, eşinizle biraz da erken kalkıp kahvaltıda muhabbet etme fırsatı bulabilirsiniz” diyorlar.

Dışarıda baş başa yemek yemenin evlilik için terapi niteliği taşıdığını belirten uzmanlar, şöyle devam ettiler:

”Aynısı evde daha az maliyetli olur diye düşünmeyin. Özellikle çocuk sahibi olan çiftlerin en önemli sorunlarından biri, kendilerine vakit ayıramamalarıdır. Bütün gün çocukla işle uğraşmak anne ve babayı yorar. Bir saat de olsa çocukları bir yakınınıza emanet edip, eşinizle dışarıda yemek yemek size güç katacaktır. Aslında ihtiyacınız olan farklı bir ortamda, yalnız konuşabilme, birbirinize vakit ayırma fırsatı verecektir.”

Eşlerin ailelerine göstereceği muhabbetin, birbirlerine göstereceği muhabbeti de artıracağına dikkat çeken uzmanlar, eşlerin birbirleri hakkında ima edici, itham edici, yargılayıcı, denetleyici sözler sarf etmesinin ve bunun davranışlarla da yapılmasının olumsuz sonuçlar doğuracağını belirttiler.

Evlilikte itham edici tavırlar yerine, sevgi mesajlarının verilmesi önerildi.

Bakışlar çok önemlidir. Eşinizin gözlerinin taa içine gülümseyerek bakmayı ihmal etmeyin.

Etiket: Mutlu Evliliğin Anahtarı, Mutlu bir Evlilik için, Mutlu evlilik, evlilikte mutluluk, Evlilik, İlişkiler, mutlu bir evliliğim nasıl olur?

İlgili Yazılar

Neden birbirimize sarılırız

delikanli kizlar

Cinsel İlişki Pozisyonları

delikanli kizlar

Cinsel ilişki süresini uzatmanın yolları

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

1 yorum

Evlilikte Mutlu Olmak İçin Öneriler-Evliliğinizde gereken özveriyi gösterme 4 Eylül 2021 at 02:30

[…] mutlu olmak ve gereken özveriyi göstermek mi istiyorsunuz? Mutlu evlilik için vereceğimiz öneriler ile kendinizi ve eşinizi mutlu […]

Yorum Yap