Okul Öncesi Çocuk

Okul Öncesi Çocuk

Okul Öncesi Çocuk

Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor.

Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor.

Bir yaşın altındaki bebekler, esas olarak psikolojik stratejilerle değil de genel olarak basit fiziksel ve duygusal ilgiyle karşılanan yiyecek, uyku ve insan teması için duydukları gereksinimlerle yönlendirilen eşsiz yaratıklardır. Bu nedenle, esas olarak, gelişimi gereklilikleri ana baba eğilimine gereksinim duyan bebeklik sonrası çocuklara odaklandık.

Okul öncesi dönem fiziksel, duygusal ve zihinsel öğrenmenin ilk yıllarıdır. En iyi halleriyle, okul öncesi çocuklar meraklı, yaratıcı, hevesli ve bağımsızdırlar. En kötü halleriyle ise, inatçı, tutuk (sıkılgan) ve bağımlıdırlar. Hem bukalemunsu kişilikleri, hem de yetişkin mantığından yoksun olmaları, onlara hayat dersi vermeyi zorlaştırır; okul öncesi çocuklar, hem anababaları, hem de kendileri için zorluklarla dolu olan bir dünyada yaşarlar ve onlara birşeyler öğretmek, yani gerçek anlamıyla disiplin altına almak bazen de çok zordur. Bu pek şaşırtıcı değil.Anababaları ile okul öncesi çocukları arasında ortalama yirmi yıl yaş farkı vardır ve deneyim, akıl yürütme, özdenetim kapasiteleri arasında da dağlar kadar fark vardır.

Ayrıca anababalar ve çocukları farklı düşüncelere, duygulara, beklentilere, kurallara, inançlara sahiptir ve kendileri, birbirleri, dünya hakkında da farklı değerler söz konusudur. Örneğin, çocuklar, duvarlara yazıp çizmenin doğru olmadığı bilgisiyle doğmazlar. Eğer anababaları onlara nereye çizebileceklerini öğretirse, söyleneni yaptıklarında onlara övgüde bulunurlarsa ve bu kurala uymamanın getireceği sonuçları anlatırlarsa, çocuklar, sanatsal yeteneklerini ortaya koymaları için istenen yolları öğreneceklerdir. Aynı zamanda da çocukların büyük bir bölümünün çok iyi ifade edemedikleri kendi gereksinmeleri, arzuları ve duyguları vardır.

Okul Öncesi Çocuk Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor. Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor. Bir yaşın altındaki bebekler, esas olarak psikolojik stratejilerle değil de genel olarak basit fiziksel ve duygusal ilgiyle karşılanan yiyecek, uyku ve insan teması için duydukları gereksinimlerle yönlendirilen eşsiz yaratıklardır. Bu nedenle, esas olarak, gelişimi gereklilikleri ana baba eğilimine gereksinim duyan bebeklik sonrası çocuklara odaklandık. Okul…

Genel Bakış

Okul Öncesi Çocuk

Özet : Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor.

Kullanıcı Oylaması: 4.76 ( 4 oy)

Hakkında delikanli kizlar

Loading Facebook Comments ...

Cevapla