Aile Çocuk

Okul Öncesi Çocuk

Okul Öncesi Çocuk

Okul Öncesi Çocuk

Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor.

Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor.

Bir yaşın altındaki bebekler, esas olarak psikolojik stratejilerle değil de genel olarak basit fiziksel ve duygusal ilgiyle karşılanan yiyecek, uyku ve insan teması için duydukları gereksinimlerle yönlendirilen eşsiz yaratıklardır. Bu nedenle, esas olarak, gelişimi gereklilikleri ana baba eğilimine gereksinim duyan bebeklik sonrası çocuklara odaklandık.

Okul öncesi dönem fiziksel, duygusal ve zihinsel öğrenmenin ilk yıllarıdır. En iyi halleriyle, okul öncesi çocuklar meraklı, yaratıcı, hevesli ve bağımsızdırlar. En kötü halleriyle ise, inatçı, tutuk (sıkılgan) ve bağımlıdırlar. Hem bukalemunsu kişilikleri, hem de yetişkin mantığından yoksun olmaları, onlara hayat dersi vermeyi zorlaştırır; okul öncesi çocuklar, hem anababaları, hem de kendileri için zorluklarla dolu olan bir dünyada yaşarlar ve onlara birşeyler öğretmek, yani gerçek anlamıyla disiplin altına almak bazen de çok zordur. Bu pek şaşırtıcı değil.Anababaları ile okul öncesi çocukları arasında ortalama yirmi yıl yaş farkı vardır ve deneyim, akıl yürütme, özdenetim kapasiteleri arasında da dağlar kadar fark vardır.

Ayrıca anababalar ve çocukları farklı düşüncelere, duygulara, beklentilere, kurallara, inançlara sahiptir ve kendileri, birbirleri, dünya hakkında da farklı değerler söz konusudur. Örneğin, çocuklar, duvarlara yazıp çizmenin doğru olmadığı bilgisiyle doğmazlar. Eğer anababaları onlara nereye çizebileceklerini öğretirse, söyleneni yaptıklarında onlara övgüde bulunurlarsa ve bu kurala uymamanın getireceği sonuçları anlatırlarsa, çocuklar, sanatsal yeteneklerini ortaya koymaları için istenen yolları öğreneceklerdir. Aynı zamanda da çocukların büyük bir bölümünün çok iyi ifade edemedikleri kendi gereksinmeleri, arzuları ve duyguları vardır.

İlgili Yazılar

Doğuma Giderken Yanımızda Neler Götürmeliyiz

delikanli kizlar

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

delikanli kizlar

Annenin Bebeğine Gösterdiği Şefkat Ömre Bedel

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

2 yorumlar

Çocuk ve Masal | Masal, çocuklar için keyifli ve eğitici bir etkinliktir. 5 Eylül 2021 at 03:04

[…] Okul öncesi dönem masal ve hikaye kitaplarının, kendi düş ürünlerinin, hikayelerin en çok ilgi çektiği dönemlerdir. En sevdiği kitabı ya da masalının olmasına sıklıkla bu dönemde rastlarız. Düzenli bir şekilde yapılan okumalar hem ilişki hem de bu alışkanlığın kazanılmasında önemli rol oynayacaktır. […]

Okul Öncesi Çocuk | Delikanlı Kızla... 28 Ekim 2021 at 04:00

[…] Bir yaşındaki çocuğun birden beş yaşındaki bir yetişkin minyatürüne dönüştüğü o müthiş, metamorfik günlere, okul öncesi dönemi diyoruz. Okul öncesi çocuk tanımının içinde bebekler yer almıyor.  […]

Yorum Yap