Hayat Sağlık Yaşam

Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız?

Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız?

Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız?

Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız? : Prof. Dr Osman Müftüoğlu, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için nelere dikkat etmeliyiz? ne yapmalı? nelerden sakınmalıyız? Bunu bir Tv programında açıkladı. Bu önerilerime dikkat edenler sağlıklı ve iyi bir yaşantı sürerler dedi.

SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ

  • Sinirlenmemeye gayret gösterin.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durun.
  • iş yükünüzü azaltın.
  • Köklü ve değişmeyecek problemleri belirleyin.
  • Olumlu düşüncenin gücüne inanın.
  • İlişkilerinize özen gösterin.
  • Beslenmenize çok dikkat edin.
  • Sporunuzu düzenli yapmaya çalışın.
  • Ev Hayatı.
  • Stres’ten kendinizi kurtarın.
  • Mutlaka Hayal Kurun.
  • Kendinize hedefler seçin.
  • Açık olun.
  • İş Hayatınız.

1) Sinirlenmemeye gayret gösterin : Sinirlenmek erken yaşlandırır. Sinirlendiğiniz zaman tam bir adrenalin banyosu yaparsınız. Kalp atışlarınız hızlanır,solunumunuz sıklaşır ve derinleşir, ağzınız kurur,kan basıncınız yükselir. Sık sık sinirlenmek sizi erken yaşlandırır. Öfkenin kalp hastalığına, hipertansiyona ve daha pek çok yaşam tehdidi sorununa davetiye çıkardığı bilinmektedir. Öfke zihinsel kapasitenizi azaltır, odaklanmanızı güçleştirir, veriminizi düşürür. Sık tekrarlandığında öfke mizah yeteneğinizi kaybetmenize ve diğer insanlardan soğumanıza neden olur. Kendinizi genç hissetmenizi sağlayan enerji ve yaratıcılık gibi duygularınızı olumsuz yönde etkiler.

2) Yağlı yiyeceklerden uzak durun : Yüksek yağlı beslenenlerin daha çok öfkelendikleri ve daha sık depresyona girdikleri düşünülmektedir.

3) iş yükünüzü azaltın : Zaman zaman kısa molalar vermeyi unutmayın. Gerektiğinde sizi sinirlendiren ortamlardan uzaklaşın. Biraz sessiz kalmaya, enine boyuna düşünmeye fırsat yaratın. En azından derin bir nefes alın. Biraz su için. Sizi rahatlatacak başka bir şeyle meşgul olun.

4) Köklü ve değişmeyecek problemleri belirleyin : Trafik sorununu, gürültü kirliliğini siz çözümleyemezsiniz. Bu gibi durumlarda öfkelenip boşuna enerji harcayacağınıza müzik dinleyin. Mutlaka bir şeyler okuyun. Kısacası enerjinizi artırıcı kanallara geçmeye çalışabilirsiniz.

5) Olumlu düşüncenin gücüne inanın : Sahip olduklarınızı önemseyin ve şükredin. Bazı sorunların olumlu yanlarını da görmeye çalışın. Katılımcı olun: Mutlu insanlarla daha sık birlikte olmaya çalışın. Katılımcı bir davranış içinde bulunmaya özen gösterin.

6) İlişkilerinize özen gösterin : İlişkilerde paylaşımcı olmak her zaman kişi üzerindeki yükü azaltır. İkili ilişkiler samimi olmak, dostlar edinmek, dertlerin paylaşılabileceği kişilerin olması iyidir. Ancak dönemlik ilişkiler olmamalıdır. Dostluklar mevsimlik olmamalıdır.

Bir elin nesi var iki elin sesi var sözünun boş olmadığını kantılamalı insan kendine. Çıkarların ve gizli hedeflerin değil, dostluğun olduğu ilişkilere öncelik verilmeli. Katılımda bulunmalı ilişkilerde insan. Bu sayede gelişime de yardımcı olacaktır.

7) Beslenmenize çok dikkat edin : Beslenme sağlık açısından çok belirleyicidir. Fakat kişi,başkasının uyguladığı değil kendisi için uygulanabilir olan beslenme şekillerini uygulamalıdır.

Genetik nedenlerle, çevresel faktörlerle veya beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olarak kişilerde çeşitli sağlık problemleri meydana gelebilir. Bunun çözümü moda beslenme önerileri değil, uzman kişiler tarafından kişiye özel olarak yapılan testler sonucu şekillenecek yöntemlerde gizlidir.

Ünlülerin uyguladığı, televizyonda reklamı yapılan, bir kişiye yönelik verilmiş olan veya ilaçlı yöntemlerle uygulanan çözümler beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Sağlıklı yaşam için beslenme önemlidir. Tek taraflı beslenmemek ve zengin içeriği olan besinler tüketmek önemlidir. En önemlisi ise sağlığınızı etkilemeyecek bir menü oluşturmaktır. Tabi uzmanlarından bu konuda yardım istemek gerekir.

Günümüz koşullarında dört kişilik bir ailenin evine alabileceği beslenme ürünleri bellidir. Bunlar ile ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir ayrı bir çalışma konusudur.

8) Sporunuzu düzenli yapmaya çalışın : Spor vücudun zinde olması, besinlerin sindirilmesi, kemiklerin güçlü kalması ve vücudun iç dinamiklerinin doğru çalışması açısından önemlidir.

Spor yapmak için çok miktarda para harcayıp spor merkezlerine gitmeye gerek yoktur. Zaten bu merkezleri kullanabilecek kişilerin standart bir yaşam sürdüğünü söylemek pek mümkün değildir. Ancak uygun fiyatlı yerlerde, eğer bulunabilirse, yine uzman kişiler nezaretinde vücudunuzun kaldırabileceği sporları yapmak uygun olacaktır. Tabiiki bu merkezlere çeşitli nedenlerle gidemeyecek kişiler için de spor alanları yaratılabilir.

Örnek olarak açık yürüyüş parkurları, parklar, sahiller, orman, koruluk vb. Buralarda yapılan yürüyüşler, hafif koşular ve eğer var ise, temiz hava yeterki olabilir. Benzeri şekilde merdiven çıkmak ve inmek doğal sporlarımızdandır. Çeşitli programlarda ve yayınlarda gösterilen hareketleri yapmadan önce bu hareketleri yapmamızda bir sakınca olup olmadığını uzmanlara danışmamız gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken vücudumuzun limitlerini bilmek ve bunları aşmadan vücudumuzu çalıştırmaktır.

9) Ev Hayatı : Evim evim güzel evim.:) Evimiz limanımız olmalı. Okyanuslarda dalga ve fırtınalarla boğuştuktan sonra limana sığınan bir gemi misali. Ancak bu liman sıkıntıları, dertleri, üzüntüleri, stresi aktaracağımız bir liman olmamalı!

Evde sakinleşmeli insan, dinlenmeli, durulmalı, düşünmeli.

Ne kadar problem, sıkıntı, sorun olsa da evde bunlara en azından sakin ve umutla yaklaşmalı.Ev sakinlerine yansıtmadan, paylaşarak ama onları boğmadan. Bir de uyku önemli, belirli bir saat değil, yetecek kadar, dinç uyanmaya imkan verecek kadar. Belki gün içerisinde ara ara ve düzenli bir gece uykusu önemli.

10) Stres’ten kurtarın kendinizi : Stres uzak durulması gereken bir şey. Saatin hızlı akmasını, günlerin çabuk bitmesini, saçların beyazlamasını ve dökülmesini sağlar stres.

Stres ele geçirmemeli insanı. İnsan sağlığı için en önemli tehditlerden biridir çünkü.

11) Mutlaka Hayal Kurun : Bence en önemlisi hayal kurmaktır. Ulaşamayacağınızı bilsenizde hayal etmek. İstemek. Saplantı boyutuna asla yaklaştırmadan gün içerisinde 10 dakika hayal dünyasına dalmak. Umutların olması ve/veya insanları neşelendiren, ümitlendiren hayallere dalmak bence itici bir güç oluyor zaman zaman.

12) Kendinize hedefler seçin : Hedefleri olmalı insanın. Ama bu hedefler iyi belirlenmeli. Ölümcül bir hırsla değilde hevesle ulaşılacak hedefler olmalı bunlar. Ulaşıldığında mutlu edecek belki de hayalleri gerçek kılacak hedefler olmalı bunlar.

Kimseye basılıp geçilmemeli bu hedeflere ulaşmak için. Kimse kullanılmamalı. Kimsenin iyi niyetinden veya saflığından faydalanılmamalı.

13) Açık olun : Kendine açık olmalı insan. İtiraf edebilmeli sıkıntılarını problemlerini. Gerektiğinde yardım almaktan çekinmemeli.Kaçmamalı gerçeklerden.

14) İş Hayatınız : Yoğun bir iş hayatımız olabilir. Ama öncelikle işimiz olduğu için mutlu olmamız gerekir. Her ne kadar sizde benim gibi işinizi severek, isteyerek yapmıyor olabilirsiniz. Yaptığınız iş hayalinizdeki iş olmayabilir, kendinize layıkta görmeyebilirsiniz. İş arkadaşlarınız şerefsiz, adi, dedikoducu, laf taşıyıcı, fetvaz insanlar (yazdıkça sinirlerim gerilmeye başladı.onuncu maddeyi hemen uygulamalıyım:)) olabilir. İşsizleri düşünerek kendinizi mutlu etmek için kandırabilirsiniz.:)

Günümüzde teknolojininde devreye girmesi ile kişisel performans gibi değişik parametreler iş hayatında devreye girer oldu. Bu kişileri zaman zaman strese sokabiliyor. Ek olarak işsiz sayısında fazlalık ve artan beklentiler bu stresi körükleyebiliyor. Çoğu çalışanın yeri garanti değilmiş gibi bir hava yaratılıyor. Doğru da olabilir.

Ancak siz, işinizi sevdikten ve yaptıklarınızdan emin olduktan sonra bir problem yoktur. Olmamalıdır da. Tabii kaç kişi işinden memnun? kaçı işini severek yapyor? kaçı yaptığından emin? Bu sorular yazımızın konusunu biraz aşıyor.

Biliyorum ki istenilen işte, severek ve isteyerek ve hatta yaptıklarımızdan emin olarak çalışmak biraz ütopik. Ancak sağlığımız için iş ortamımızdaki stresi ve sıkıntıyı azaltman durumundayız. Eğer tam istediğimiz gibi bir iş bulamıyorsak, aslında bulsak bile, işimizi sevmeliyiz, yaptıklarımızdan emin olmalıyız. İş ortamımızda bizi sağlıksızlığa sürüklemeyecek bir ortam oluşturmalıyız. Stresi, sıkıntıyı, yoğunluğu, tartışmaları kaldırabileceğimiz sınırların üstüne çıkarmamalıyız.

Etiket : osman müftüoğlu. sağlıklı bir yaşam. Hayat. sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız? yaşam önerileri. sağlıklı yaşam teknikleri. sağlıklı yaşam için 14 madde. sağlıklı bir yaşam için neler yapılabilir?

İlgili Yazılar

Boğaz Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri

delikanli kizlar

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

delikanli kizlar

Grip mi olacağım ne

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap