Cilt Güzellik Sağlık

Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme : Cilt gözeneklerinin içinde biriken ölü deri ve sebum sıvısı, havayla temasında oksitlenmektedir. Siyah Nokta Temizleme, bu yeni oluşan siyah noktaları ciltten uzaklaştırmaktadır. Siyah noktaların aknelerden en belirgin farkı birden bire belirip çıkmasıdır.  Sivilceler deri altında kabartı, ağrı ya da kızarıklık gibi oluşum süreçlerinde dikkatimizi çekerken, siyah nokta oluşumunun çoğu zaman farkında bile olmayız.

İşte yaygın olarak yapılan hata burada başlar. Fark ettiğimiz anda aynaya yaklaşır ve küçük siyah noktayı sıkarak, hemen kurtulmak isteriz. Bazen sonuç çok kolay olabilir. Moral bozucu ve can sıkıcı görüntünün meydana gelmesi muhtemeldir.

Siyah noktaların temizliğinde uzman desteği ve tedavisi neden önemlidir?

Yüzümüzde siyah nokta gördğümüzde hemen tırnaklarımızın arasında sıkıp çıkartırız. Bunu yapmak çözüm olmadığı gibi tekrar siyah noktalar çıkar. Ne kadar sıkarsak sıkalım tekrar tekrar çıkıcaktır. Sürekli sıktıkça cildimizde tahriş olucaktır. Bu sebepten uzman desteğine mutlaka ihtiyaç vardır.

Siyah nokta cilt sorunları şunlardır.

 • Yara izleri.
 • Cilt lekesi.
 • Derin çukur izleri.
 • Gözenek deformasyonu.
 • Gözenek iltihaplanması.

Böyle hasarlara sebebiyet vermemek için daha nazik davranmalısınız. Kesinlikle cildiniz kuru olduğunda siyah noktaları sıkmayın. Cildinizin gözenek yapısınıa zarar verirsiniz. Ayrıca bu gözeneklere bakterilerin taşınmasına sebep olmaktadır. Sonra çok daha fazla akne ve siyah nokta oluşmasına sebep olucaktır.

Siyah Nokta Nedir?

Dermatolojik ismiyle açık komedon denmesinin nedeni, akne ve beyaz noktaların üzeri kapalıyken siyah noktalar açık haldedir. Ölü olan deriyi atamayan cildin, kıl kökündeki yağ bezlerinden gelen sebum sıvısı ile birleşir ve ortaya  siyah nokta çıkar.

Cildin nemlenmesini, beslenmesini sağlayan sebum sıvısı, gözeneklerin altında bulunan yağ bezlerinde üretilir. Gözeneğin içine yerleşik haldeki kıl folikülü aracılığıyla cilt yüzeyine ulaşır. Cildin yüzeyine yayılan sebum, aynı zamanda cildin koruyucu tabakasını oluşturmaktadır. Bunu tüyler aracılığıyla yapmaktadır.

Kılın kökünde olan, kıla rengini veren siyah madde melanin pigmentinin etkisiyle yağ ve ölü hücre karışımının gözeneğin üst kısmında oksijen ile temas etmesi bir tür yanma reaksiyonuna sebep olmaktadır. İşte siyah nokta, oksitlenmiş olan bu açık akneye verdiğimiz isimdir.

Vücudumuzun her yerinde çıkabilir. Ense, sırt, kollar, omuzlar ve göğüs bölgesinde. Gözenek sıkılaştırıcı siyah nokta temizleme tedavisi görmeden, sürekli oluşan siyah noktalardan kurtulmak maalesef pek mümkün değildir. Siyah noktalar yanaklarda da oluşabilmektedir.  Fakat genellikle siyah noktalar yüzün kıl köklerinin yoğun olan yerlerinde toplanmaktadır

 • Çene.
 • Burun üstü ve çevresi.
 • Kaş arası, kaç çevresi ve alın.

Siyah Nokta Neden Olur?

Belli bir nedeni olmamakla birlikte hemen herkeste gözlemlenen yaygın bir cilt problemidir. Genişlemiş gözenekler, siyah nokta oluşturmaya daha yakındır. Ölü derinin dökülmesiyle ilgili olduğu için genç ciltlerde sıklıkla karşımıza çıktığı gibi, yaşlanmaya bağlı olarak cildin döktüğü deriyi uzaklaştırmakta zorlanmasından dolayı, ileri yaştaki ciltlerde de siyah nokta yoğunluğu söz konusudur.

Siyah nokta oluşmasını tetikleyen başlıca nedenler şunlardır.

 1. Ergenlik.
 2. Yaşlanma.
 3. Aşırı sebum üretimi.
 4. Gözenek genişlemesi.
 5. Hatalı kozmetik kullanımı.
 6. Alkol ve sigara kullanmak.
 7. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak.
 8. Hormonal değişikliklere bağlı olarak sebum yapısının değişmesi.
 9. Doğum kontrol hapları ve diğer sentetik hormon içeren ilaçlarlar.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah noktalar gözenekten çıkartılmadan ve gözenek sıkılaştırılıp cildin sebum dengesi yeniden oluşturulmadan, siyah noktalar geçmez. Dolayısıyla sadece var olan siyah noktaları çıkarmaya yönelik uygulamalar, geçici çözümlerdir. Çoğu zaman daha çok siyah nokta oluşmasına neden olurlar. Ya da var olan siyah noktalar daha belirgin hale gelir.

Siyah nokta oluşumunun önüne geçmek için yapılması gerekenler şunlardır.

 • Günlük cilt temizleme rutininizi aksatmayın.
 • Gözenekleri tıkayan kapatıcılardan uzak durun.
 • Salisilik asit içeren cilt bakımlarını tercih edin.
 • Beslenme dengenize dikkat edin.
 • Yeterli miktarda su tüketin.
 • Stresten mümkün olduğu kadar uzak durun.
 • Her ay düzenli medikal cilt bakımı yaptırın.

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Genellikle çok ileri boyutlara ulaşmayana kadar siyah nokta temizleme konusu ile evde başa çıkmaya çalışılır. En doğru yöntem cilde ve gözeneklere zarar vermeden, uzman desteği almaktır. Önemli olan siyah noktalar en doğru şekilde gözenekten aldıktan sonra, cildin yapısına göre tedavi edecek içeriklerin kullanılması ve gözeneklerin sıkılaşıp daralması sağlamaktır. Birçok siyah nokta temizleme yöntemi vardır. Bunlardan bahsedebilmek için iki ana başlık altında toplayabiliriz:

Evde Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Gözenek gibi küçük bir yapıyı, evde kendi kendinize temizlemek pek kolay bir işlem değildir. Evde siyah nokta temizlemenin en zor kısmı, yüzünüzdeki siyah noktaları görmenizdir. Burundaki siyah noktalar, aynada dikkatinizi çeker. Fakat temizlerken daha yakından görmeye gereksinim duyarsınız. Bu da işleri zorlaştırır. Ergonomik olarak kendi kendinin gözeneğini temizlemek, bir başkasının temizlenmesine oranla çok daha zordur.

Evde siyah nokta temizliği yapılacaksa, aşağıdaki ürünler, dikkatli bir şekilde kullanılabilir:

 • Siyah Nokta Maskesi.
 • Siyah Nokta Bandı.
 • Siyah Nokta Temizleyici.
 • Vakumlu Siyah Nokta Sıkma Aleti.

Siyah Nokta Maskesi : Cildinizin tipine uygun, yüksek kaliteli bir maske tercih edin. Maskeyi soyarken cildinize karşı nazik davranın.

Siyah Nokta Bandı : Birçok kişi işe yaramadığını söyler çünkü siyah nokta bandını uygulamadan önce peeling ve belki buhar terapisi ile gözenekleri gevşetmek gerekebilir. Aynı şekilde siyah nokta bandını, cildinizden kaldırırken tahrişe neden olmamaya özen gösterin.

Siyah Nokta Temizleyici : Metal siyah nokta temizleme aparatları, cilt uzmanları tarafından kullanılması gereken araçlardır. Evde, bilinçsizce kullanılan siyah nokta temizleyicisi ile gözeneklerinizi kanatabilirsiniz.

Vakumlu Siyah Nokta Sıkma Aleti : Evde kullanılmaya en uygun siyah nokta temizleme sistemi vakumlu siyah nokta sıkma aletleridir. Kullanmadan önce nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili dikkatli bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Daha detaylı bilgi için Siyah noktalara ev yapımı çözümler yazımızı okuyabilirsiniz.

Evde Siyah Nokta Temizleme Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

 • Siyah noktayı sıkarken cildi tahriş edebilir, gözeneği kanatabilirsiniz.
 • Kılcal damar çatlaması gibi sorunlar varsa buhar banyosu damar çatlağını artırabilir.
 • Cildin sebum dengesini bozacak şekilde yapılan peelingler, cildin daha çok sebum salgılamasına neden olur.
 • Bu da daha çok siyah nokta, akne ve kapalı komedon oluşmasına yol açar.
 • Siyah nokta bantları hassas ciltler için uygun olmayabilir.
 • Siyah nokta bandı ya da siyah nokta maskesi uyguladıktan sonra güneşe maruz kalmayın. Muhakkak koruyucu kullanın. Aksi halde kararmalara, derin cilt yanıklarına neden olabilir.
 • Siyah nokta maskesi cilt tipine uygun olarak seçilmelidir ve cilt maske uygulamaya hazırlanmalıdır.
 • Evde siyah nokta temizliği yaptıktan sonra gözenek sıkılaştırıcı solüsyon ve asitlerle cilt besleyin. Bir iki gün kapatıcı kullanmamakta fayda var. Aksi halde içi boşalan gözenekler, kozmetik atıkları ile tıkanır. Bu da çok daha ağır lezyonlara neden olabilir.

Siyah Nokta Temizleme Tedavileri

Siyah nokta temizliği profesyonel cilt bakımının temelini oluşturur çünkü bakımlı bir ciltte siyah nokta görmek istemeyiz. Cildin ışıltısına gölge düşürecek akne, kapalı açık komedon, cilt bakımında ilk elimine edilen şeylerin başında gelir.

Medikal Cilt Bakımı

Medikal cilt bakımı, çok aşamalı profesyonel cilt temizleme ve yenileme uygulamasıdır. Siyah nokta temizliğinde en iyi sonuçların alındığı, manuel cilt bakımı sistemidir.

Epidermisten itibaren derin dokulara doğru, aşama aşama temizlenen ciltte gözenek tahliyesi yapılır. Sonrasında cilt tipine uygun içerikler ile uygulama siyah nokta oluşumunu engelleyecek şekilde tamamlanır.

Ayda 1 düzenli medikal cilt bakımı ile siyah noktalar veda edebilir. Işıldayan bir tene sahip olabilirsiniz.

Hydrafacial

Cihazlı cilt temizleme, yenileme ve onarma sistemidir. El değmeden, vakumlu, tek kullanımlık özel başlıklarla gerçekleştirilir.

Derinlemesine gözenek temizliği sağlayan, açık ve kapalı komedon tedavisinde harikalar yaratan Hydrafacial, ödüllü, yeni jenerasyon cilt bakımı sistemdir. Salisilik asit içeren, özel solüsyonları sayesinde sebum dengesini ikame eder ve siyah nokta oluşumunu ilk seanstan itibaren önemli ölçüde azaltır.

Salt Facial

Doğal içeriği ile Salt Facial bir tür mikrodermabrazyon uygulamasıdır. Nazikçe soyulan epidermiste siyah nokta temizleme güzellik uzmanları tarafından elle sıkma yöntemi ile gerçekleştirilir. Uygulama sırasında kullanılan antioksidanlar, vitamin ve kolajenler cildin beslenmesini sağlayarak gözenekleri sıkılaştırır. Salt Facial, tuzdan gelen güzellik. Cildinizi siyah noktalardan arındırır. capcanlı bir tene kavuşmanızı sağlar.

Peeling

Çeşitli form ve içeriklere sahip peelingler kullanılarak, lokal olarak siyah nokta temizliği yapmak bir başka medikal siyah nokta temizleme tedavisidir. Aşırı derin oturumlu ya da oldukça küçük sık sayıda siyah noktalar medikal cilt bakımı ya da Hydrafacial gibi sistemlerin kullanılmasına ek olarak lokal peeling ile desteklenebilir. Bu sayede çok daha kısa sürede ve daha etkili bir şekilde pürüzsüz ve berrak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular.

1. Siyah nokta nasıl sıkılır?

Güzellik uzmanları tarafından, cilt tipine uygun ürünlerin kullanıldığı, çok aşamalı medikal bakım sırasında elle, cihazlı vakum sistemleri ve/veya siyah nokta temizleyici alet yardımıyla sıkılmalıdır.

2. Burundaki siyah nokta nasıl geçer?

Cilt bakımınızı evde siyah nokta temizliği ile yapabilirsiniz. Siyah nokta maskesi ve burun bantları gibi birçok alternatif sayesinde burundaki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Etiketler : Siyah Nokta Nedir? Cilt. Siyah Nokta Neden Olur? Güzellik. Siyah Nokta Nasıl Geçer? Sağlık. Siyah Nokta Nasıl Temizlenir? Hydrafacial. Siyah Nokta Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Salt Facial. Siyah Nokta Temizleme

İlgili Yazılar

5 günde selülitleri eriten diyet

delikanli kizlar

Selülit Neden Kadınlarda Olur?

delikanli kizlar

Evde Yapabileceğimiz Sivilce Maskeleri

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

1 yorum

Siyah Noktalar İçin Kendinizi Üzmeyin - Siyah noktalardan kurtulmak için 29 Ekim 2021 at 17:13

[…] Siyah noktalar, boynumuz ve yüzümüzde daha çok yağ bezesi olan burnumuz, alnımız ve çenemizde görülmektedir. […]

Yorum Yap