Cilt Güzellik Sağlık

Soğuk Hava Cildi Vuruyor

Soğuk Hava Cildi Vuruyor

SOĞUK HAVA CİLDİ VURUYOR

DERMOTOLOJİ UZMANI DR. EYLEM ACAR UYARDI

Soğuk havaların cilt kuruluğuna yol açtığına dikkat çeken Dr. Eylem acar, “bu durum egzama, seboreik dermatit ve sedef gibi cilt hastalıklarını tetikliyor” dedi. Bu dış etkenlerin yanı sıra kışın gelmesiyle birlikte kapalı ortamlarda geçirilen zamanın artması da cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Soğukların neden olduğu cilt kuruluğu cildi yaşlandırırken, bu durum ciltte kızarıklık ve çatlamaya bağlı olarak egzema, seboreik dermatit soğuk ürtikeri atopik dermatit sedef sivilceler gibi cilt hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Sıcak duştan kaçının

Bazı önlemlerle cildinizi daha canlı ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bu aşamada deri kuruluşuna bağlı gelişen veya şiddetlenen deri hastalıkların önlenmesinde nemlendiricilerin kullanılması büyük önem taşıyor. Özellikle çok sık duş alan kişiler sıcak duştan ve sabundan kaçınmalı; banyodan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalı. Ayrıca cildin yağlı olması nemle karıştırılmamalıdır.; yağlı cilde sahip kişiler de kış aylarında nemlendirici kullanmalıdırlar.

Stresten uzak durun

Kış aylarında güneş yüzünü daha az gösterdiği için bir çok kişinin depresif duygu durumuna girmesine neden oluyor. Bu durumdan dolayı da stresle tetiklenen cilt hastalıklarnın da görünme sıklığı artıyor. Dolayısıyla hobiler edinin, güneşli günlerde yürüyüş yapın ve stres anında derin nefes alıp vererek rahatlamaya çalışın.

Vitaminsiz kalmayın

Vücut direncinizi arttıracak antioksidan değeri yüksek E, A, C vitamin takviyeleri, çinko, selenyum soğuk havadan tahriş olan cildi onarır. Cilt hastalıklarına karşı direncinizi arttırır.

Kışın koruyucu krem kullanın

Cilde zarar veren ışınların yoğunluğu, kârlı havalarda ve yüksek irtifalarda artar. Cilt kızarıklığı ve lekelenmelere karşı ultraviyole korumalı ürünlerin kış aylarında da cilt sağlığı için kullanılması gerekir.

İlgili Yazılar

Nemlendirici Yüz Maskesi Tarifleri

delikanli kizlar

Örgü Saç Topuz Modelleri

delikanli kizlar

Avokado Yüz Maskeleri | Evde Avokado Kozmetik Tarifleri

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap