Beslenme Sağlık Zayıflama

Yağ Yakan Yiyecekler

Yağ Yakan Yiyecekler

Yağ Yakan Yiyecekler

Kilo vermek için en etkili yöntem yağ yaktırıcı bitkilerden ve meyvelerden faydalanmaktır. Gün içerisinde yiyeceklerden, içeceklerden aldığınız kalorinin daha fazlasını kilo vermek için harcamanız gerekmektedir. Aradaki farklı 400-500 kaloriye sabitleyebilirseniz haftada yaklaşık 1-2 kilo verebilirsiniz. Aklınızda bulunsun bu şekilde, yavaş ve sağlıklı bir diyetle verilen kilolar kalıcı olmaktadır. Daha hızlı kilo vermek için aldığınız kalori miktarını düşürmek yerine daha fazla egzersiz yapmalısınız. Yağ yakan yiyecekler olarak sınıflandırılan bazı besinler metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını arttırıp diyetinize yardımcı olacaktır. Metabolizmanın hızlanması size günde yaklaşık 200-300 kalorilik avantaj sağlar. Bu yiyecekler kilo vermek için birer “mucize” olarak algılanmamalı, ancak özellikle spora yeterince vakit ayıramayanlar için haftada fazladan 800-1200 kalori yakmak kulağa hoş gelicektir. Omega-3 bakımından zengin diğer gıdalar ise yağın daha hızlı çözünmesine ve vücuttan atılmasına, kilo verme süresini hızlandırmaktadır.

İşte Yağ Yakan Yiyecekler?

Metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakılmasını sağlayan bazı besinlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Fakat listede bulunan bazı gıdalar herkesin tüketmesi için uygun olmayabilir. Örneğin yağ yakan yiyecekler listesinde ilk sıralarda gelen “acı kırmızıbiber” mide rahatsızlığı bulunanlara önerilmemektedir. Sizin sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Uzman uygun gördüğü takdirde kullanmalısınız.

Yağ Yakan Yiyecekler
                                                        Yağ Yakan Yiyecekler

Organik bal yağ yakımını hızlandırır.

Bal: Diyet yaparken tatlı ihtiyacınızı organik bal ile gidermek aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilir. “Nitrik oksit” içeren bal yağın hücrelerden ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.

Cevizdeki yağ asitleri kalp hastalıklarını önlüyor.

Ceviz: Ceviz iyi bir omega-3 kaynağıdır. Öğünler arasında 2-3 ceviz yemek diyetinize katkıda bulunur.

Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Esmer Pirinç: Az miktarda tüketilen esmer pirinç ve diğer tam tahıllı gıdalar vücudun yağ depolamasını önler.

Kemikleri güçlendirir.

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi, omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu yağ yakımını hızlandırır ve yağın vücutta depolanmasını önler.

Yağ yakan yiyecekler arasında kırmızıbiber ilk sıralardadır.

Kırmızıbiber: Arnavut biberi olarak da bilinen kırmızı acı biber metabolizmayı hızlandıran “capsaicin” adlı bileşeni içerir. Ayrıca kalp atışlarını hızlandırır ve damarlardaki “kötü” yağın temizlenmesine yardımcı olur.

Metabolizmanın normal düzeninde çalışmasını sağlar.

Mercimek: Demir eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Demir bakımından oldukça zengin olan mercimek (1 kase mercimek günlük demir ihtiyacının yaklaşık %20′sini karşılar) metabolizmanın normale dönmesine yardımcı olur.

C vitamini yağın daha kolay atılmasını sağlamaktadır.

Portakal, Greyfurt: Portakal, greyfurt, limon ve C vitamini bakımından zengin diğer meyveler, sebzeler yağın daha kolay çözülmesini ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.

Kan şekerini düzenleyerek uzun süre tokluk sağlar.

Sarımsak: Antioksidan olan sarımsak insülin seviyesini düzenleyerek tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar.

Tok kalmanıza yardımcı olur.

Sirke: Sirkenin metabolizmayı hızlandırıp yağ yakma gibi bir özelliği yok ancak açlık hissini bastırarak öğünler arasında daha az atıştırmalık tüketmenizi sağlayabilir.

Tokluk hissi verir. Diyet yaparken çok yardımcıdır.

Süt: Kalsiyum bakımından zengin olan süt (yağsız veya az yağlı) metabolizmayı tetikler. Günlük olarak alınması önerilen kalsiyum miktarı 1.200-1.300 mg’dır.

Kalbi korur. Diyet yapanlara çok faydalıdır.

Somon: Somon ve omega-3 içeren diğer balıklar vücutta kalori yakılmasından sorumlu “leptin” hormonu seviyesini yükseltir.

Koesterol ve Kalp hastaları için birebirdir.

Soya Fasulyesi: Protein bakımından zengin soya fasulyesi düşük kalorilidir ve iştahı keserek gün içinde daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil Çay: Yeşil çay’da bulunan “EGCG” bileşeni sinir sisteminin ve beynin daha çok çalışmasını sağlar ve dinlenir halde yakılan kaloriyi arttırır.

Kas ve Kemikleri güçlendirir.

Yulaf: Yulaf ve besin lifi bakımından zengin diğer yiyecekler kan şekerinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlar ve şeker düşmesi nedeniyle öğünler arasında yaşanabilecek aşırı açlık hissini engeller.

Protein bakımından zengin olan yumurta uzun süre tokluk sağlar.

Yumurta: B12 bakımından zengin olan yumurta yağın çözülmesini sağlar ve metabolizma hızını arttırır.

Antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar.

Zencefil: Zencefil kan damarlarının genişlemesini, kan akışının artmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Kalp ve Damarlara faydalıdır.

Zeytinyağı: Yağın yakılmasına ve atılmasına yardımcı olurken kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar.

Etiket: Yağ Yakan Yiyecekler, Yağ Yakan Gıdalar, kilo vermede yardımcı olan yiyecekler nelerdir?, Hangi yiyecekler yağ yaktırır?, yağ yaktırıcı bitkiler, Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, kilo verdiren yiyecekler hangileridir?, yağ yaktırıcı besinler

İlgili Yazılar

Bahar alerjisine dikkat edin

delikanli kizlar

Yiyerek zayıflama diyeti

delikanli kizlar

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap