Beslenme Zayıflama

Zayıflamada mucize formüllere inanmayın

Diyetisyen Gizem Tutar

Zayıflamada mucize formüllere inanmayın

Zayıflamada mucize formüllere inanmayın Diyetisyen Gizem Tutar: Zayıflamada mucize formüllere inanmayın Sağlıklı zayıflamanın ve sağlıklı yaşamanın yolunun doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtiğini belirten Diyetisyen Gizem Tutar, hızlı kilo verme konusunda doğadaki hiçbir bitkinin mucizevî olmadığını açıkladı.

Diyetisyen Gizem Tutar: Zayıflamada mucize formüllere inanmayın

Sağlıklı zayıflamanın ve sağlıklı yaşamanın yolunun doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtiğini belirten Diyetisyen Gizem Tutar, hızlı kilo verme konusunda doğadaki hiçbir bitkinin mucizevî olmadığını açıkladı.

Gizem Tutar, medyada sık sık çıkan reklamlarda ‘zayıflamanın mucize formülü’ olarak lanse edilen altın çileğin bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinin olmadığını söyledi. Tutar, altın çileğin olgunlaşmamış meyvesinin Avustralya’da zehirli olarak bilindiğine de değindi.

Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları giderek şişmanlayan bir nesil oluşturuyor. Zaman içinde biriken bu aşırı kilolar fiziksel ve psikolojik birçok hastalıklara yol açıyor. Yazın da yaklaşmakta olduğu bugünlerde kimileri fazlalıklarından bir anda kurtulmanın, kimileri de sporsuz ve diyetsiz zayıflamanın yollarını arıyor. Diyetisyen Gizem Tutar, bu arayışların, ‘Şişman mı? Obez mi?’ tartışmalarının da gündeme getirdiği bu dönemde ortalıkta bir takım ‘altın anahtarlar ve mucizevî formüller’in dolaşmaya başladığını anlattı.

Sağlıklı zayıflamanın ve sağlıklı yaşamanın yolunun doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtiğini aktaran Tutar, “Hızlı kilo vermenin mucizevî formülü olarak lanse edilen altın çilek, bugünlerde televizyonlarda, gazetelerde, internette sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sporsuz ve diyetsiz zayıflama vaadiyle aktarlardaki kilosu 55-120 TL arasında değişen fiyatlarının yanında, altın çileğin her derde deva olduğu söylenen kapsülleri de birbirleriyle yarışıyor. Oysa yaşamımızın ve beslenme alışkanlığımızın tıpkı satranç oyunu gibi bir strateji sanatıdır. Altın çileğin, zayıflatıcı veya yağ yakıcı etkilerinin bilimsel dayanağı yok. Diüretik (idrar söktürücü) ve laksatif (ishal yapıcı) etkileri nedeniyle vücuttan su atımına neden olan altın çilek, kişilerde kilo verdiği yanılgısı oluşturuyor. Altın çilekle vücuttan bir miktar su atılsa bile kaybedilen vücut ağırlığı yağ kitlesinden olmadığı için bu kilo kaybı geçici oluyor.” dedi.

İşin aslında bu konuda yapılmış bilimsel çalışma sayısının oldukça yetersiz olduğunu söyleyen Tutar’a göre, yapılan en eski bilimsel çalışmalar 1935 yılına dayanıyor ve bu çalışmanın sonuçlarına göre, altın çileğin iştah azaltmada az miktarda etkisi olduğu ortaya konuluyor. İlacın kan sulandırıcı ve yüksek tansiyonu azaltıcı etkileri ise sadece hayvanlar üzerinde yapılan sınırlı araştırmada belirlendiğine vurgu yapan Tutar, insanlar üzerinde böyle bir etkisi olup olmadığının net olarak bilinmediğine dikkat çekti.

“Zayıflamanın mucize formüllerine inanmayın”

Hızlı kilo vermenin mucizevi formülü olarak lanse edilen Altın Çilek gibi ürünler,bugünlerde televizyonlarda,gazetelerde,internette sıklıkla karşımıza çıkıyor.Sporsuz ve diyetsiz zayıflama vaadiyle aktarlardaki kilosu 55-120 TL arasında değişen fiyatlarının yanında,altın çileğin her derde deva olduğu söylenen kapsülleri de birbirleriyle yarışıyor.

Diyetisyen Gizem Tutar,Altın Çileğin lanse edildiği gibi zayıflatıcı veya yağ yakıcı etkilerinin bilimsel dayanağının olmadığını söylüyor.Tutar’a göre diüretik (idrar söktürücü) ve laksatif (ishal yapıcı) etkileri nedeniyle vücuttan su atımına neden olan altın çilek,kişilerde kilo verdiği yanılgısı yaratabiliyor.Altın çilekle vücuttan bir miktar su atılsa bile kaybedilen vücut ağırlığı yağ kitlesinden olmadığı için bu kilo kaybı geçici oluyor.

İşin aslında bu konuda yapılmış bilimsel çalışma sayısının oldukça yetersiz olduğunu söyleyen Tutar,altın çileğin iştah azaltmada az miktarda etkisi olduğunu ifade etti.Tutar,olgunlaşmamış altın çilek meyvesinin hastalıklara ve ciddi zehirlenmelere yol açabileceğini de belirtti.Tutar,son yıllarda altm çilek meyvesinin güçlü bir antioksidan olduğunun ve bu nedenle kansere karşı koruyucu etkisi olabileceğinin de üzerinde durulduğunu belirtirken,yutak ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi olabileceğinin düşünüldüğünü söyledi.Tutar,bu bilgilerin yanında,Altın Çilek’in yüksek lif ve C vitamini içeriği nedeniyle,meyve olarak tercih edilebileceğini söylüyor.Tutar,altın çilek tüketimindeki anahtar noktanın hiçbir besinin bir mucize yaratamayacağının bilinmesi olduğunu söylüyor.
[ads1]

ALTIN ÇİLEKTEN UZAK DURMASI GEREKENLER

Tutar, altın çilekten kimlerin, ne şekilde uzak durması gerektiğini şu şekilde anlatıyor:

• Altın çileğin alt türlerinden birinin hafif kan sulandırıcı etkisi olabileceğinden ötürü,kan sulandırıcı ilaç alanların…

• Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada,tansiyon düşürücü etkisi olabileceği düşünüldüğünden ötürü,hipotansiyon yani düşük tansiyon hastası olanların…

• Patatesgillere alerjisi olanların…

• Kronik ishal sorunu olanların…

• Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle diüretik etkili ilaç kullananların uzak durması gerekiyor.

etiket: Zayıflamada mucize formüllere inanmayın, Zayıflamanın mucize formüllerine inanmayın, Altın Çilek, Altın Çilekten Uzak Durması Gerekenler, Diyetisyen Gizem Tutar, zayıflamanın mucize formülü, Sağlıklı zayıflama,kilo vermek
Diyetisyen Gizem Tutar
[ads2]

İlgili Yazılar

En Popüler Diyet Yiyecekler

delikanli kizlar

Kalorisi Az Fakat Sağlıklı Gıdalar

delikanli kizlar

Kışın kilo almamanız için öneriler

delikanli kizlar
Loading Facebook Comments ...

Yorum Yap